Trek do Manangu na jezdecký festival a vysokohorské jezero Tiličcho

Káthmándú – Manang – Tiličcho – Thorung-la – Muktináth – Džomsom – Pókhara

4. až 25. červenec 2013 (22 dní)

Jezdecký festival ve stínu Annapúrny a trek k vysokohorskému jezeru
 
  • Jezero Gangapurna nedaleko MananguNejkrásnější části slavného treku "Annapurna circuit" (okruh kolem Annapúrny).
  • Unikátní jezdecký festival Jartung v odlehlé horské vesnici Manang.
  • Nádherné jezero Tiličcho ze všech stran obklopené zasněženými štíty.
  • Přechod průsmyku Thorung-la vysokého 5416 metrů.
  • Horský let "nejhlubší soutěskou světa" mezi osmitisícovakymi Dhaulágirí a Annapúrnou.
  • Komfortní zajištění akce se spaním v místních horských chatách a s nosiči.
  • Michal Thoma je spoluautor časosběrného fotografického projektu z Manangu, jehož část shlédneme i na našem treku. Díky tomu má hluboké znalosti o místní kultuře.
 

Pohodový vysokohorský trek v Nepálu s poznáváním místní kultury. Po trase oblíbeného okruhu kolem masivu desáté nejvyšší hory světa Annapúrny dojdeme do horské vesnice Manang. Ta je domovem svérázného etnika Nešangů, které dodnes dodržuje své starobylé původem tibetské tradice. Staneme se svědky dramatického jezdeckého festivalu Jartung, při němž mladí muži soutěží v rychlosti a obratnosti jízdy na koni. Organizátor akce Michal Thoma má k Manangu speciální vztah – v roce 2011 zde ve spolupráci se svým otcem Zdeňkem uspořádal fotografickou výstavu Manang po třiceti letech (http://manang.thoma.cz), která byla později vidění i v ČR. Z Manangu se vypravíme po zřídka používané stezce k jezeru Tiličcho, ve výšce 4949 metrů. Jde o jedno nejvýše položených horských jezer na světě. Pohled na jeho azurovou hladinu mezi zasněženými štíty je nezapomenutelný. Čeká nás i přechod průsmyku Thorung-la. Díky dobré aklimatizaci nás jeho výška 5416 metrů nemůže zaskočit. Ačkoliv je akce pořádána během letního jihoasijského monzunu, Manang se nachází v dešťovém stínu massivu Annapúrny a pro výpravu k jezeru Tiličcho jde o nejvhodnější období.

Gangapurna

Ledovcové jezero Gangapúrna ve stínu stejnojmenné hory

Program akce

1. – 3. den: Letecky z Evropy do Káthmándú. Nepálská metropole nás přivítá svými historickými památkami, které navštívíme, zatímco se budou vyřizovat potřebná povolení.

4. – 6. den: Najatým mikrobusem do Besisaháru, kde končí silnice a začíná prašná cesta. Přesedláme na džíp a po prašné cestě, která je místy vysekaná do skály, začneme stoupat až do vesnice Sirčaur (Sirchaur). Další den už vyrazíme pěšky, mineme řadu vesnic a vstoupíme do okresu Manang. Úzkou soutěskou dojdeme až do vesnice Dharapáni, kde přenocujeme. Další den nás čeká výstup do Timangu, odkud je za dobrého počasí vidět osmitisícovka Manaslu. Údolí se zde otevírá do šířky a buddhistické stúpy a modlitební praporce dávají vědět, že se dostáváme do tibetské kulturní oblasti. Noc v okresním středisku Čáme (Chame).

7. – 9. den: Pozvolně stoupající široká stezka nás povede údolím. Mineme pozoruhodnou horu u vesnice Bhratang s širokým téměř plochým skalnatým svahem. Podle víry místních lidí po tomto svahu stoupají duše zemřelých do Nebe. Spát budeme ve vesnici Pisang. Další den vystoupáme na severní svah údolí, odkud je za dobrých podmínek dokonalý výhled na masiv Annapúrny. Noc strávíme v tradiční vesničce Ghjáru (Ghyaru). Další den dorazíme kolem poledne do Manangu. Seznámíme se s vesnicí, kde strávíme celkem tři noci. Pobyt v Manangu bude jedinečným zážitkem díky přátelským vztahům mezi průvodcem Michalem Thomou a místními obyvateli, které se datují od a jeho fotografické výstavy Manang po třiceti letechJartung

Festival Jartung je ukázkou jezdeckého umění mužů z vesnice Manang.

10. – 11. den: Jezdecký festival Jartung je částečně náboženská a částečně světská slavnost. Ve starobylém klášteře nedaleko vesnice se skládají obětiny a lámové slouží obřady pro blaho a štěstí všech vnímavých bytostí. Procesí mužů na koních přijíždí do kláštera pro požehnání. Když ho dostanou, začínají závody na koni. Soutěží se jak v rychlosti, tak v obratnosti. Jezdec musí být v trysku schopen sebrat ze země rituální šátek chatak. Další den můžeme strávit též na festivalu, nebo si udělat aklimatizační výlet k ledovcovým jezerům či k jeskyni buddhistického světce Milarepy.

12. – 15. den: Z Manangu vyrazíme do nedalekého Khangsaru a navštívíme i chrám s poustevnou. Odtamtud budeme stoupat dál po strmých svazích hlouběji do hor. Po náročném dni strávíme noc v lodži Tilicho BC (4140 m. n. m.). Další den absolvujeme výstup k jezeru Tiličcho. Povede se nám udělat okruh kolem jezera? Tak nebo tak, zahájíme sestup zpět do Khangsaru.

Pohled z průsmyku Thorung-la

Pohled z průsmyku Thorung-la

16. – 18. den: Po výpravě k jezeru Tiličcho hravě zvládneme trek na úpatí Thorung-la. Další den vyrazíme před svítáním a vytrvalým pochodem překonáme vrchol (5 416 m.) vysokého průsmyku. Z něj už snadno sestoupíme do posvátného Muktináthu, kde přenocujeme. Další den odjedeme do Džomsomu a navštívíme tradiční vesničku Marfa.

19. – 20. den: Letecky do Pókhary a návštěva jejích pamětihodností, například výstup k Pagodě míru. Další den po zemi do Káthmándú. Po cestě navštívíme historické město Bandipur, které je označované jako živý skanzen.

21. – 22. den: Odlet z Káthmándú a návrat do vlasti.


Zobrazit akci Tajemný Manang a jezero Tiličcho na větší mapě

Charakteristika akce

Středně náročný vysokohorských trek s důrazem na poznávaní kultury a života místních obyvatel. Doba pochodování během treku se bude pohybovat v doporučeném rozmezí 5 až 8 hodin. Zavazadla po dobu treku ponesou najatí nosiči. Stravování je po celou dobu akce v restauracích a horských lodžích ala carte a není zahrnuto v ceně zájezdu. Výběr jídla je veliký a ceny se pohybují v rozmezí 2-5 dolarů za jídlo. Spaní v horách bude zařízeno v horských ubytovnách v pokojích po dvou a v některých případech i s vlastním příslušenstvím. Doprovázet nás bude místní průvodce. Mimo hory bude ubytování zajištěno v turistických hotelech s příslušenstvím.

Termín a cena

Termín: 4. až 25. červenec 2013 (22 dní)

Cena bez letenky: 42 000 Kč + letenka cca 22 000 Kč

Cena zahrnuje: Ubytování v hotelech a horských lodžích, doprava najatými mikrobusy, džípy, případně taxíky, přelet z Džomsomu do Pókhary, nosič na 15 Kg zavazadlo během treku, český průvodce, místní průvodce, permity
Cena nezahrunuje: Stravování, nápoje, výdaje osobní povahy, spropitné, pojištění, letenky z Evropy do Nepálu a zpět, vstupy do historických objektů, víza do Nepálu 40 USD

Přihlášení na akci a další informace

Akce bude organizačně zajištěna ve spolupráci s renomovanou cestovní kanceláří Livingstone. Na jejích stránkách je též možné se přihlásit či rezervovat místo.

Rezervace – Nezávazná poptávka. Po odeslání vás bude kontaktovat cestovní kancelář.
Objednávka – Závazná objednávka. Výsledkem je podepsaná cestovní smlouva.

» Podrobnosti o průběhu objednávky a přihlášení na akci

Pro jakékoliv informace neváhejte kontaktovat Michala Thomu (michal@thoma.cz, tel.: 723 300 564).

Více informací

Jartung

Během jezdeckého festivalu se višchni vesničené převléknou do svých tradičních krojů. Slavnosti se nějakým způsobem účastní téměř každý vesničan.

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.